Marihuana to roślina hodowana oraz używana na całym świecie w podobny sposób do intencji lekarskich, jak i rekreacyjnych. Marihuana zawiera kilka aktywnych związków chemicznych, z których najbardziej znanym jest THC (tetrahydrokannabinol). THC jest odpowiedzialny za efekty psychotropowe, które występują po zażyciu marihuany.
Oddziaływanie marihuany na organizm ludzki jest złożony oraz zależy od paru czynników, takich jak typ, jakość oraz ilość użytej marihuany, metoda jej spożycia, a też przymiotniki jedyne, takie jak wiek, masa ciała i stan emocjonalny oraz emocjonalny stan fizyczny. Po zażyciu marihuany THC dostaje się do krwioobiegu i wpływa na układ limbiczny i układ nagrody w mózgu. Powoduje to zmiany w percepcji, nastroju, a także ruchach i koordynacji. Marihuana może sprawiać rezultaty takie jak przemęczenie, zapał, czucie odprężenia i poczucie przelotnego oddzielenia od świata.
W niektórych wypadkach zdołają wystąpić negatywne skutki, takie jak halucynacje, niepokój, problemy z wspomnieniem i koncentracją. Marihuana jest wielokrotnie używana do celów medycznych w leczeniu różnych chorób i dolegliwości, takich jak ból, niepokój, depresja oraz rak – więcej na cannabis dutch passion. Sporo osób uważa, że gandzia jest efektywna w łagodzeniu objawów, jednakowoż wciąż istnieje dużo nieznanych i niezbadanych aspektów jej działania. Co więcej marihuana może mieć pejoratywny wpływ na zdrowie, zwłaszcza jeżeli jest stosowana w przesadnych ilościach.
Długotrwałe używanie może prowadzić do upośledzenia funkcji poznawczych, kłopotów z oddychaniem oraz zmniejszenia motywacji. Harmonijne stosowanie w okresie dojrzewania może wpływać na rozwój mózgu oraz prowadzić do niższych wyników IQ oraz obniżonych osiągnięć oświatowych. Należy pamiętać, iż używanie marihuany może też prowadzić do uzależnienia. Według National Institute on Drug Abuse około 9% osób używających marihuany uzależni się od niej, a liczba ta wzrasta do około 17% w wypadku osób, które zaczynają wykorzystywać jako nastolatki.