W czasie obróbki styropianu często pojawia się potrzeba jego odpowiedniego docięcia. W pojedynczych przypadkach można to zrobić przy pomocy piłki lub noża, jednak stosowanie tego typu narzędzi na co dzień z pewnością zbyt wygodne nie będzie. Dlatego też w firmach które się zajmują tego typu pracami koniecznie powinna się pojawić jakaś profesjonalna maszyna do cięcia styropianu.
Takie maszyny występują w różnych modelach i wersjach, z tego też powodu przy wyborze trzeba mieć na uwadze parę istotnych szczegółów. Przede wszystkim niezwykle istotna jest maksymalna szerokość. Jeżeli będzie się chciało wykorzystywać w pełni z możliwości takiego urządzenia, to umożliwiać ono powinno przecięcie typowego arkusza styropiany po przekątnej, która wynosi mniej więcej 112 cm. Sprawdzić również należy, ile wynosi największa grubość cięcia. Jeżeli będzie to mniej niż 26 cm, to jednak raczej warto rozejrzeć się za innym modelem. Kolejna ważna sprawa to moc urządzenia.
Maszyna do cięcia styropianu działa w niezwykle mało skomplikowany sposób, bo posiada ona cienki oporowy drut, który zostaje rozgrzewany pod wpływem przepływającego prądu. Im moc zasilacza będzie większa, tym drut zostanie nagrzany do wyższej temperatury, a to przełoży się bezpośrednio na wydajność pracy. Z pożytecznych funkcji z pewnością pomocna będzie opcja wycinania różnych kształtów. Do tego drut oporowy umieszczony zostanie pionowo, co umożliwi skuteczne docinanie. To będzie przydatne zarówno podczas prac ociepleniowych, jak również przy wykończaniu wnętrz, kiedy trzeba dokładnie dopasować do siebie niewielkie elementy ze styropianu.
W związku z tym że cięcie styroduru realizowane może być w bardzo różnych warunkach, to niezwykle istotna jest wytrzymałość i trwałość samego urządzenia. Wytrzymać ono musi trudy codziennej pracy, a poza tym być niezawodne w każdej sytuacji. Jeżeli wraz z tym będzie szła nieskomplikowana obsługa, nie potrzebująca wcześniejszego długiego szkolenia, to sprzęt tego typu będzie niezastąpiony. I z pewnością oszczędzi on wiele zbędnej pracy, którą trzeba by było wykonać w czasie ręcznego cięcia.